SCORA - Program Stały ds. Zdrowia i Praw Reprodukcyjnych, w tym HIV i AIDS
Program Stały ds. Zdrowia i Praw Reprodukcyjnych, w tym HIV i AIDS (SCORA) to najmłodszy program działający w ramach IFMSA-Poland. Prowadzimy szeroko zakrojoną działalność, która ma na celu przede wszystkim edukację, dotyczącą zarówno profilaktyki infekcji przenoszonych drogą płciową (STI), jak i ich objawów, diagnostyki i leczenia. Staramy się kierować nasze akcje do różnych grup społecznych, rozpoczynając od młodzieży szkolnej, po osoby starsze, które mogą zdobytą wiedzę przekazać swoim dzieciom czy wnukom. Opierając się na własnych obserwacjach, rozszerzamy naszą działalność - dziś staramy się mówić coraz częściej o szeroko rozumianym zdrowiu reprodukcyjnym, uczymy konieczności wizyt u ginekologa, walczymy z przemocą wobec kobiet i stygmatyzacją osób chorych na STIs.
Koordynatorka Lokalna ds. Zdrowia i Praw Reprodukcyjnych, w tym HIV i AIDS: Joanna Olejnik e-mail: lora@warszawa.ifmsa.pl
Projekty działające w ramach Programu Stałego ds. Zdrowia i Praw Reprodukcyjnych, w tym HIV i AIDS w Oddziale Warszawa:
EDUKACJA RÓWIEŚNICZA
W ramach lekcji prowadzonych w warszawskich liceach wyszkoleni edukatorzy szerzą wśród uczniów wiedzę z zakresu zdrowia reprodukcynego - budowy i funkcjonowania układu rozrodczego, profilaktyki chorób nowotworowych oraz infekcji przenoszonych drogą płciową. Zachęcamy do profilaktyki poprzez regularne badania i unikanie ryzykowanych zachowań. Dzięki przyjaznej atmosferze i zbliżonemu przedziałowi wiekowemu młodzieży i wolontariuszy uczniowie chętnie otwierają się i zadają nurtujące ich pytania, a my przełamujemy (niestety wciąż) związane z tą tematyką tabu.
Prowadzimy 3 rodzaje lekcji:
- "Pierwsza Wizyta u Ginekologa" - budowa i funkcjonowanie kobiecego układu rozrodczego, przebieg wizyty u ginekologa, profilaktyka nowotworów;
- "Infekcje przenoszone drogą płciową" - prewencja, diagnostyka i leczenie chorób zakaźnych ze szczególnym uwzględnieniem HIV;
- "Jądro wiedzy" - budowa i funkcjonowanie męskiego układu rozrodczego, profilaktyka, diagnoza, leczenie nowotworów oraz przyczyny niepłodności.
TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM
Prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna akcja SCORA. Co roku w specjalnie wynajętym autobusie dowożącym pasażerów na Juwenalia Politechniki Warszawskiej wolontariusze rozmawiają z mieszkańcami Warszawy na tematy związane ze zdrowiem reprodukcyjnym i chorobami przenoszonymi drogą płciową, jednocześnie zachęcając do zabezpieczania się i wykonywania badań profilaktycznych.
SEKSUALIA
Coroczna konferencja naukowa dla studentów kierunków medycznych podejmująca tematykę seksuologii i zdrowia reprodukcyjnego. Jej celem jest przełamanie tabu i pokazanie, że ludzka seksualność jest wyjątkowo złożonym tematem oraz ważnym aspektem codziennego życia.
THINK PINK
W ramach szerzegu cyklicznych wydarzeń wolontariusze szerzą wśród społeczeństwa wiedzę z zakresu najczęstszych chorób nowotworowych kobiet, ze szczególnym naciskiem położonym na raka sutka. Podczas akcji zachęcamy kobiety do zachowań zwiększających szanse na wczesne wykrycie raka piersi, ucząc je samobadania piersi na specjalnych modelach, motywując do wykonywania bezpłatnych badań USG piersi lub mammografii oraz prowadzenia odpowiedniego trybu życia. Walczymy ze społeczną wstydliwością w tym obszerze, przypinając różowe wstążeczki jako symbol wsparcia i jednoczenia się z kobietami walczącymi z rakiem piersi.
PINK LIPS
Zadaniem tego projektu jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat raka szyjki macicy oraz badań profilaktycznych. Uświadamiamy, że jest to właściwie jedyny nowotwór, na którego przyczynę można się zaszczepić (!), a ponadto kobiety w Polsce w wieku 25-59 lat mogą co 3 lata bezpłatnie wykonywać badanie cytologiczne.
MOVEMBER
Movember, czyli coroczna, trwająca miesiąc akcja, promująca profilaktykę nowotworów prostaty i jądra wśród mężczyzn. Głównym elementem programu jest zapuszczanie wąsów w okresie listopada. Prowadzimy kampanie edukacyjne w mediach społecznościowych, organizujemy zajęcia w szkołach podstawowych i liceach, ale też w miejscach publicznych (np. galeriach handlowych). Każdy może wziąć w nich udział i dowiedzieć się coś nowego o swoim zdrowiu; nie tylko mężczyźni. Przez Movember chcemy zwrócić uwagę, jak ważna jest profilaktyka i regularne badania, bo oba rodzaje raka są możliwe do wyleczenia w pełni przy ich wczesnym wykryciu!
QUEER EDUCATION
Projekt ten ma na celu informowanie społeczeństwa na temat szczególnych potrzeb zdrowotnych osób LGBTQIAP+. Przede wszystkim, skupiamy się na szerzeniu wiedzy wśród studentów medycyny, ale także edukujemy społeczeństwo i wspieramy inne akcje dotyczące tematyki projektu.
PREWENCJA HIV
W ramach projektu rozpowszechniamy wiedzę na temat HIV. Zajmujemy się profilaktyką, czyli promujemy badania pod kątem wirusa i współpracujemy z Punktami Konsultacyjno-Diagnostycznymi. Negując mity oraz negatywne skojarzenia i domysły, jakie słowo „HIV” wywołuje w społeczeństwie walczymy z nieuzasadnioną stygmatyzacją.
PAŃSTWO PŁODNI
Projekt ten opiera się na edukowaniu o płodności, przebiegu ciąży i porodu oraz zagadnieniach związanych z karmieniem piersią. Ma na celu uświadamianie społeczeństwa o czynnikach wpływających na naszą płodność. Porusza również tak ważny temat jakim jest niepłodność, która dotyka około 20% par w wieku rozrodczym na całym świecie.
Bądź na bieżąco
IFMSA-Poland Oddział Warszawa
ifmsa_poland_warsaw
IFMSA-Poland