SCOME - Edukacja Medyczna

SCOME - Program Stały ds. Edukacji Medycznej


Celem Programu Stałego ds. Edukacji Medycznej (SCOME) jest jak najlepsze przygotowanie studentów do przyszłej pracy zawodowej oraz badania i promowanie na uczelniach wyższych najlepszych rozwiązań w nauczaniu medycyny. Organizujemy liczne lokalne i ogólnopolskie warsztaty, konferencje i szkolenia, które są wyjątkową platformą do dyskusji i wymiany doświadczeń na temat systemu nauczania na uczelniach medycznych w Polsce i na świecie. Szczególną uwagę zwracamy na to, aby każdy realizowany przez nas projekt posiadał część praktyczną. Pozwala to uczestnikom na sprawdzenie wiedzy teoretycznej, przyswojonej podczas organizowanych przez nas kursów i odbycie dodatkowych zajęć praktycznych, których często brakuje polskim studentom w programie studiów.

 

Koordynator Lokalny ds. Edukacji Medycznej: Aleksandra Garbacik lome@warszawa.ifmsa.pl

 

 

 

Projekty działające w ramach Programu Stałego ds. Edukacji Medycznej w Oddziale Warszawa:

 

 

POZNAJ SWOJĄ SPECJALIZACJĘ

 

Celem projektu jest przybliżenie studentom medycyny pracy lekarzy różnych specjalizacji, a tym samym pomoc w wyborze przyszłej ścieżki zawodowej. Na cyklicznie organizowanych spotkaniach specjaliści ze swoich dziedzin szczerze dzielą się takimi informacjami, jak długość czasu spędzanego w pracy wraz z posiadaniem czasu na życie osobiste, chętnie odpowiadają na wszelkie pytania - a czasem nawet zdradzają sekret swoich zarobków. ;)

 

 

STRESS OUT - CZYLI JAK STUDIOWAĆ MEDYCYNĘ I NIE ZWARIOWAĆ

 

Regularne spotkania projektu stanowią okazję do wyrwania się z zamkniętego koła zniechęcenia, przemęczenia i wszechobecnego stresu, do generowania których w znaczącym stopniu przykładają się podjęte przez nas studia. W ich ramach poruszane są takie tematy, jak zarządzanie czasem, radzenie sobie w trudnych sytuacjach oraz techniki relaksacji; z kolei warsztaty taneczne, jogi czy medytacji pozwalają na nabranie oddechu i oderwanie się od szarej rzeczywistości. Poprzez te działania staramy się stworzyć dla studentów wszelkich kierunków medycznych przestrzeń do odpoczynku oraz wyposażyć ich w narzędzia chroniące ich kondycję psychiczną na dłuższą metę.

 

 

WARSZTATY SZYCIA CHIRURGICZNEGO

 

Warsztaty Szycia Chirurgicznego IFMSA-Poland to świetna okazja do teoretycznego oraz praktycznego zapoznania się z technikami zaopatrywania ran, których znajomość jest niezbędna w praktyce przyszłego lekarza. Studenci zostaną zapoznani z zagadnieniami takimi jak: rodzaje ran oraz sposoby ich gojenia, rodzaje materiałów szewnych i narzędzi chirurgicznych, przygotowanie rany do zabiegu, zasady aseptyki, sposoby i techniki znieczulania i szycia ran oraz opatrywanie ran. Następnie mają możliwość nabycia i przećwiczenia swoich umiejętności szycia w praktyce, w którym to celu wykorzystujemy świńskie nóżki. Program warsztatów został przygotowany z wielką dbałością o procedury postępowania.

 

 

WARSZTATY PRAWA MEDYCZNEGO

 

Czy znasz, (przyszły) lekarzu, swoje prawa? Czy wiesz, czym różni się zadośćuczynienie od odszkodowania?

Czy masz ochotę spróbować swoich umiejętności aktorskich i wcielić się w rolę uczestnika rozprawy sądowej? 

Analizy przypadków, wyjaśnianie terminów prawnych, a nawet symulacja procesu! – to wszystko czeka na Was podczas warsztatów prowadzonych przez studentów prawa dla studiujących medycynę w ramach współpracy nawiązanej przez IFMSA-Poland Oddział Warszawa z Kołem Naukowym Prawa Medycznego i Farmaceutycznego "Ius et Medicina", działającym przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

 

 

PEER SUPPORT

 

Celem programu Peer Support jest ułatwienie nowym studentom zaaklimatyzowania się na nowej uczelni, tak aby łatwiej im było zmierzyć się z nowymi i wcale niebanalnymi wymaganiami naukowymi i zwykłymi problemami życia codziennego związanymi z podjęciem studiów, często poza miastem rodzinnym. Świeżo przyjęci studenci mają możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia starszych kolegów, którzy dzielą się z nimi wszelkimi niezbędnymi informacjami oraz pomocnymi w nauce materiałami, jak również odpowiadają na nurtujące ich pytania.

 

 

FAKULTET „PRZYPADKI KLINICZNE”

 

Co roku we współpracy z Zakładem Niewydolności Serca i Rehabilitacji Kardiologicznej Katedry Kardiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewnętrznych WL WUM IFMSA-Poland Oddział Warszawa organizuje fakultet „Przypadki kliniczne” przeznaczony dla studentów lat 3-5 kierunku lekarskiego. W programie przewidziane są przede wszystkim liczne dyskusje kliniczne, ale też dużo więcej - zajęcia praktyczne z endoskopii, wykłady, nauka technik masażu, interpretacje zapisu EKG.


 

FAKULTET „ELEKTROKARDIOGRAFIA”

 

Stawiasz dopiero pierwsze kroki w interpretacji zapisu EKG i chciałbyś w końcu dowiedzieć się, co oznaczają poszczególne załamki, odcinki i odstępy? A może znasz już podstawy, ale zdajesz sobie sprawę z ogromnego pokładu informacji, jakich może dostarczyć interpretacja treści elektrokardiogramu w praktyce lekarskiej i chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę? Specjalnie w tym celu organizujemy dla Ciebie fakultet „Elektrokardiografia”, w ramach którego szereg specjalistów wyjaśni rozmaite zawiłości związane z zapisem EKG, odpowie na wszelkie pytania, a przede wszystkim pomoże Ci w zdobyciu umiejętności praktycznych. Serdecznie zapraszamy studentów lat 2-5 kierunku lekarskiego WUM do zapisów!

 

 

FOOD MEDICINE CONFERENCE

 

Gorąco zapraszamy do udziału w konferencji Medycyna Żywienia / Food Medicine Conference, na której 20.03.2020 r. zobaczymy się już po raz piąty!

W tym roku oprócz niesamowitych wykładów szykujemy dla Was również warsztaty. Chcemy, aby tematy związane z dietetyką stały się tymi, których żaden lekarz (i nie tylko!) się nie boi.

 

 

 

V OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA "SZCZEP (SIĘ) ŚWIADOMIE - OD IMMUNOLOGII DO PRAKTYKI"

 

Konferencja "Szczep (się) świadomie - od immunologii do praktyki" ma za zadanie nie tylko naświetlić niepodważalną wartość szczepionek w profilaktyce wielu chorób, ale także przedstawić kluczową rolę programów szczepień w ochronie zdrowia publicznego. W przestrzeni publicznej nadal obecny jest niepokój związany ze szczepieniami, podsycany ruchami antyszczepionkowymi, co skutkuje wzrostem zachorowań na niektóre choroby zakaźne. Poprzez naszą konferencję pragniemy zainteresować młodych lekarzy tematem szczepień i podkreślić ich wartość jako jednego z największych osiągnięć medycyny na przestrzeni całej jej historii(!).

 

W tym roku, podczas już V edycji konferencji (21.03), skupimy się na takich zagadnieniach, jak: kontrola skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek, szczepienia dzieci przeciw pneumokokom, szczepienia u chorych na choroby autoimmunologiczne, szczepienie przeciw grypie, szczepionka przeciw HPV i planowanie szczepień przed podróżą.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

 

 

KONFERENCJA "MEDYCYNA W SPORCIE - PO DRUGIEJ STRONIE MEDALU"

 

 

Serdecznie zapraszamy na Konferencję "Medycyna w Sporcie: po drugiej stronie medalu" organizowaną przez Oddział Warszawa Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, która odbędzie się już 29.03.2020 r. Tematyka wydarzenia obejmuje zagadnienia związane z medycyną sportu przedstawione przez różnorodne grono prelegentów, m.in. lekarzy rożnych specjalności, dietetyków, fizjoterapeutów, a także samych sportowców. Poza wystąpieniami przewidziana jest również sesja prac studenckich.

 

 

KONFERENCJA "MEDYCY W SOCIAL MEDIACH"

 

Zapraszamy na konferencję „Medycy w social mediach” organizowaną 5.04.2020 r. przez IFMSA-Poland Oddział Warszawa. To pierwsze tego typu wydarzenie odbywające się na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

 

Celem naszej konferencji jest pokazanie, jak ważną rolę w rozpowszechnianiu wiedzy medycznej odgrywają media społecznościowe oraz jak prawidłowo zbudować wizerunek lekarza w sieci i wspomóc rozwój swojej kariery. Podczas wydarzenia możecie się spodziewać między innymi znanych Wam dobrze z sieci prelegentów oraz solidnej dawki praktycznej wiedzy i umiejętności!


Dyżur

Brak dyżurów w najbliższym czasie.