SCOPH - Zdrowie Publiczne

SCOPH - Program Stały ds. Zdrowia Publicznego


Program Stały ds. Zdrowia Publicznego (SCOPH) łączy studentów medycyny z całego świata w celu nauki, budowania umiejętności, współpracy, odkrywania i wymiany pomysłów w odniesieniu do kwestii związanych ze zdrowiem publicznym, włączając w to problemy zdrowia globalnego, polityki zdrowotnej, promocji zdrowia i aktywności edukacyjnej. Kierującą nami jest wizja, w której członkowie IFMSA-Poland zdobywają optymalne umiejętności i wiedzę, osiągając pełnię swojego potencjału, aby przyczynić się do tworzenia zdrowszego społeczeństwa w zakresie ich możliwości jako studentów oraz przyszłych lekarzy. Realizujemy to poprzez ogólnopolską wymianę wiedzy, tworzenie projektów edukacyjnych i profilaktycznych, działalność opiniotwórczą i rzeczniczą, współpracę międzynarodową, organizację kampanii w mediach społecznościowych, prowadzenie warsztatów umiejętności i ustawiczne kształcenie.

 

Koordynator Lokalny ds. Zdrowia Publicznego: Katarzyna Giemza e-mail: lpo@warszawa.ifmsa.pl

 

 

Projekty działające w ramach Programu Stałego ds. Zdrowia Publicznego w Oddziale Warszawa: 

 

 

SERCE MASZ TYLKO JEDNO 

 

W ramach tego projektu badamy glikemię, poziom cholesterolu we krwi i mierzymy ciśnienie w celu profilaktyki chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, miażdżyca i nadciśnienie. 

 

 

SZPITAL PLUSZOWEGO MISIA

 

Projekt mający na celu oswojenie dzieci w wieku przedszkolnym z ochroną zdrowia. W Szpitalu Pluszowego Misia razem z dziećmi zakładamy fartuchy, leczymy ich pluszaki i przekonujemy najmłodszych, że wizyta lekarska może być przyjemna.

 

 

RATOWANIE NA SPONTANIE  

 

Z profesjonalnymi fantomami i szkoleniowym AED odwiedzamy różne placówki, by przeprowadzać lekcje z zakresu pierwszej pomocy.

 

 

LEKCJA KONTRA INFEKCJA 

 

W ramach tego projektu odwiedzamy przedszkola i uczymy maluchy, jak właściwie myć rączki i dbać o czystość.

 

 

MIŚ POD SZPITALNĄ CHOINKĘ 

 

Z uwagi na to, iż wielu małych pacjentów musi pozostać w szpitalu w okresie świątecznym, co roku umilamy im te chwile, odwiedzając ich razem z workiem prezentów.

 

 

PSYCHIATRIA TEŻ DLA LUDZI 

 

W ramach tego programu walczymy ze stygmatyzacją chorób psychicznych, pokazujemy, gdzie można szukać pomocy, i przekonujemy, że samobójstwo nie jest rozwiązaniem.

 

 

ZABURZENIA ODŻYWIANIA

 

Zajęcia przeprowadzane w szkołach w celu profilaktyki zaburzeń odżywiania takich jak anoreksja, bulimia i szereg innych. Przekazujemy uczniom, jak jeść zdrowo i czuć się dobrze ze sobą .

 

 

MARROW HERO 

 

W ramach tego projektu, we współpracy z DKMS, prowadzimy rejestrację do bazy potencjalnych dawców szpiku.

 

 

STRUMIEŃ ŻYCIA 

 

Projekt mający na celu organizowanie akcji krwiodawstwa. 

 

 

STOP UDAROM 

 

Na zajęciach uczymy, jak rozpoznać symptomy udaru i co robić dalej. W przypadku udaru należy działać szybko!

 

 

PROFIRAKTYKA 

 

Ze względu na to, że nowotwory to jedna z głównych przyczyn zgonów w Polsce, edukujemy i przeprowadzamy badania profilaktyczne. Za pomocą spirometru sprawdzamy wydolność oddechową i tłumaczymy, na czym polega szkodliwość palenia tytoniu.

 

 

ZDROWIE POD KONTROLĄ 

 

Największa i najbardziej rozpoznawalna akcja SCOPH. Dwa razy w roku w wybranej warszawskiej galerii handlowej studenci kierunków medycznych umożliwiają klientom wykonanie szeregu badań profilaktycznych.

 

 

ZDROWE ODŻYWIANIE DZIECI

 

W ramach projektu prowadzimy zajęcia w przedszkolach, gdzie poprzez zabawę staramy się wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe już wśród najmłodszych.


Dyżur

Brak dyżurów w najbliższym czasie.