SCORP - Prawa Człowieka i Pokój

SCORP - Program Stały ds. Praw Człowieka i Pokoju

 

Działania Programu Stałego ds. Praw Człowieka i Pokoju (SCORP) opierają się na realizacji projektów ogólnopolskich i lokalnych, w ramach których zapoznajemy studentów medycyny, jak i całe społeczeństwo, z tematyką Praw Człowieka. Chcemy również nieść pomoc osobom z naszego najbliższego otoczenia, które z różnych przyczyn potrzebują wsparcia - stąd propozycje wolontariatów, zależne od poszczególnych miast.
W Polsce staramy się zwracać uwagę zarówno na problemy globalne, jak i te  w naszej Ojczyźnie. Często, skupiając się na konfliktach zbrojnych na świecie, katastrofach naturalnych, powszechnym łamaniu Praw Człowieka w innych państwach, zapominamy o problemach z którymi możemy zetknąć się na co dzień - milionach ludzi, którzy nie mają dachu nad głową, o małych wojnach w zaciszach domowych czy też braku ludzkiego podejścia do osób niepełnosprawnych.

 

Koordynator Lokalny ds. Praw Człowieka i Pokoju: Weronika Kowalczyk e-mail: lorp@warszawa.ifmsa.pl

 

 

Projekty działające w ramach Programu Stałego ds. Praw Człowieka i Pokoju w Oddziale Warszawa:

 

 

MARZYCIELSKA POCZTA

 

Akcje "Marzycielskiej poczty" polegają na grupowym tworzeniu przez naszych studentów spersonalizowanych kartek pocztowych z życzeniami i rysunkami dla dzieci, które są zbyt chore, by mogły chodzić do przedszkola albo do szkoły. Spotykamy się za pośrednictwem platformy Microsoft Teams lub na żywo i i we wspólnym gronie rysujemy, kolorujemy i piszemy, co stanowi też wspaniałą okazję do integracji i zrelaksowania się w codziennym biegu.

 

 

SZLACHETNA PACZKA

 

IFMSA-Poland łączy siły z organizacją charytatywną Szlachetna Paczka, aby dostarczyć potrzebne sprzęty codziennego użytku do ubogich domów na Święta Bożego Narodzenia.

 

 

MEDYCZNA WOŚP

 

Poprzez kiermasze, zbiórki, licytacje czy koncerty, dokładamy swoją cegiełkę do działań Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

 

CZYTAMY POMAGAMY

 

Odwiedzamy chore dzieci w szpitalach i umilamy im czas czytaniem bajek, wspólnym kolorowaniem lub grami.

 

 

MŁODZI WŚRÓD PRAW

 

Poprzez spotkania w szkołach i zabawy przybliżamy dzieciom ich podstawowe prawa.

 

 

NIEWIDZIALNI

 

We współpracy z grupą “Kolacje Czwartkowe” w każdy czwartek przygotowujemyposiłki dla osób bezdomnych, które przebywają na Dworcu Zachodnim.

 

 

MARATON PISANIA LISTÓW

 

Co roku wspieramy działania Amnesty International poprzez tworzenie stoisk, na których każdy student naszej uczelni może napisać list w obronie praw człowieka; w tym spotykamy się w tym celu na platformie Microsoft Teams.

 

 

PRZYCHODNIA STUDENCKA

 

We współpracy z Lekarzami Nadziei działamy jako wolontariusze w przychodni dla osób ubogich i bezdomnych na warszawskiej Woli. W czasach pandemii z kolei organizujemy zbiórki odzieży i kosmetyków.

 

 

YORGHAS FOUNDATION

 

We współpracy z Yorghas Foundation organizujemy zbiórki przyborów dla dzieci z Afryki, pakujemy najpotrzebniejsze sprzęty wymagane do bezpiecznego porodu i spotykamy się ze specjalistami angażującymi się w pomoc w Afryce na webinarach.

 

 

 

DAPHNE

 

W ramach projektu "Daphne - stop przemocy wobec kobiet" szerzymy świadomość na temat zjawiska przemocy wobec kobiet - skali tego problemu oraz możliwości otrzymania pomocy i wsparcia prawnego. Obecnie, mimo panującej pandemii, akcja nie zwalnia tempa: w tym roku zorganizowaliśmy w formie online warsztaty z pracownikiem Niebieskiej Linii oraz webinarium z założycielką fundacji Feminoteka. Ponadto co tydzień na Instagramie pojawia się również seria grafik poświęconych obecności kobiet w nauce i medycynie.

 

 

MEDYCY DLA AFRYKI

 

Organizujemy konferencje (obecnie w formie online), w czasie których można posłuchać i spotkać się z lekarzami wyjeżdżającymi na wolontariat do Afryki.

 

 

PSI DYŻUR

 

Projekt dla miłośników zwierząt. Wyprowadzamy opuszczone psiaki ze schroniska na Paluchu, zaś w ramach działalności online organizujemy webinary z obrońcami praw zwierząt.

 

ZERO WASTE PROJECT

 

Organizujemy warsztaty o wdrażaniu metod less waste w codziennym życiu, tworzymy posty edukacyjne i kampanie na nasze media społecznościowe.

 


Dyżur

Brak dyżurów w najbliższym czasie.