polski english

Kostek z klasą

W okresie dzieciństwa kości nie tylko rosną na długość, ale także stają się mocniejsze i bardziej wytrzymałe. Nieustannie podlegają procesom przebudowy. Dlatego konieczne jest dostarczenie niezbędnych składników oraz odpowiednich warunków do ich prawidłowego rozwoju. Jeśli szczytowa gęstość kości jest niska, zwiększa to ryzyko złamań i osteoporozy. 

Na osteoporozę, chorobę, która stopniowo niszczy kości, prowadząc do złamań, kalectwa, a nawet zgonu, cierpi na świecie ponad 200 mln ludzi. W Polsce dotyka ona jedną trzecią kobiet po menopauzie oraz 8 proc. mężczyzn po 50. roku życia - razem problem ten dotyczy ok. 3 mln osób.

Profilaktyka i odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie może uchronić przed poważnymi konsekwencjami choroby. Stąd pomysł na projekt „Kostek z klasą”, który jest skierowany zarówno do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, a także osób starszych. Prowadzimy 45-minutowe lekcje dla młodszych, poruszające problem uprawiania sportu i prawidłowego odżywiania się z uwzględnieniem uzupełniania gospodarki wapniowej. Z kolei dla seniorów proponujemy akcje edukacyjne zachęcające do aktywności fizycznej, wdrożenia zdrowych nawyków żywieniowych, a także badań profilaktycznych w kierunku osteoporozy. Ponadto wykonujemy pomiar ryzyka złamań za pomocą kalkulatora FRAX.

 

Poszukujemy koordynatora tego projektu!

Zainteresowanych zachęcam do kontaktu:

Anna Orłowska

Koordynator Lokalny ds. Zdrowia Publicznego / Local Public Health Officer 
Tel.: +664 892 244 | E-mail: annaorlowska@yahoo.com

Oddział Warszawa Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA - Poland

*

Dyżur

Brak dyżurów
w najbliższym czasie

Adres e-mail
*
Hasło
*
Zapamiętaj mnie

Zapomniałem hasła

Rejestracja

Newsletter

E-mail
© 2019 IFMSA-Poland Oddział Warszawa
Realizacja: indemi.pl     projekt graficzny: Wasacz.pl